איך להשתלב למרות הקשיים בשוק העבודה

עבודה היא לא רק אמצעי לפרנסה, אלא חלק מהזהות של רוב בני האדם. רובנו שוהים שעות רבות מדי יום במקום העבודה, וחלק גדול מבני האדם מגדיר את עצמו על סמך התפקיד שהוא ממלא בעסק או בארגון. במציאות כזו, מובן לחלוטין למה כולם רוצים להשתלב בשוק העבודה, גם כשישנם קשיים מסוגים שונים. כאן בעמוד תמצאו המלצות מועילות שיעזרו גם לכם להגיע לתעסוקה מתגמלת.

מלגות למימון לימודים

התקופה הנוכחית זכתה לשם "עידן המידע". היקף הידע, בכל תחומי החיים ובכל הנושאים הרלוונטיים לתעסוקה, מתרחב באופן ניכר כל הזמן. מי שרוכש ידע משמעותי נהנה מיתרון של ממש בתחרות על המשרות המעניינות והמשמעותיות. השכלה היא גם מפתח לתעסוקה בשכר גבוה, ולכן ההמלצה הראשונה היא ללמוד. ככל שאדם משכיל יותר, כולל כמובן על סמך לימודים פורמליים, כך נפתחות בפניו יותר דלתות, מפני שעבור משרות רבות יש דרישות סף הקשורות ללימודים.

כדי לממן את הלימודים כדאי למצוא מלגות. בדרך זו רכישת ההשכלה הנחוצה לא תובעת מכם יותר מדי משאבים, ואתם נהנים מרמת חיים טובה גם כשאתם בונים את עצמכם לקראת הקריירה.

כישורים הכרחיים לבעלי צרכים מיוחדים

הצורך בידע ובכישורים ספציפיים רלוונטי לכל אחד ואחת. עבור בעלי ובעלות צרכים מיוחדים, רכישת הכלים הרלוונטיים לתעסוקה מוצלחת היא משימה מאתגרת במיוחד. למעשה, בחלק לא מבוטל מהמקרים יש צורך לפתח קודם כל מיומנויות חיים וכישורי למידה בסיסיים, עוד לפני רכישת המקצוע.

דרך יעילה מאוד לעשות זאת היא בעזרת עמותה לאנשים בעלי צרכים מיוחדים. בעמותה מהסוג הזה הצטבר ידע רחב היקף בנושא הספציפי של עזרה לבעלי מוגבלויות והקניית יכולות הכרחיות לשוק העבודה. ההכשרות המקיפות מעניקות גם כישורי חיים כמו ניהול תקציב ותקשורת בין אישית (שנחוצה כמובן גם במקומות העבודה), ועוד כדאי לדעת שחלקן מתבצעות במסגרת דיור ייעודיות וחלקן כשהאדם חי בביתו.

הכוונה מדויקת

מרכיב נוסף שתורם להשתלבות בשוק התעסוקה גם כשישנם קשיים מסוגים שונים הוא הכוונה מדויקת. הכוונה היא להכוונה שניתנת על-ידי גופים מקצועיים, בהתאמה אישית מלאה לאדם שמבקש למצוא את העבודה הנכונה ביותר עבורו. ההכוונה מבוססת על מבדקים ועל שיחות עומק עם האדם, כך שאפשר למפות את כל החוזקות שלו וגם את נקודות התורפה – ולמצוא תעסוקה שבה יוכל להביא לידי ביטוי יכולות, כשבמקביל החולשות לא יהוו מכשול משמעותי מדי.

התמדה וחשיבה לטווח ארוך

גם חיפוש עבודה וגם התמדה בכל תפקיד שהוא הן משימות מאתגרות. חשוב לשמור על גישה חיובית, ולקבל כל החלטה על סמך חשיבה לטווח ארוך. גם כשקשה למצוא עבודה מתגמלת באמת, אסור להרים ידיים. לפעמים כדאי להתפשר על תפקיד התחלתי פחות מלהיב, לצבור ניסיון רלוונטי וכך להתקדם – בין אם באותה חברה ובין אם במקומות עבודה אחרים.