במה אפשר להתמחות בפסיכולוגיה?

במה אפשר להתמחות בפסיכולוגיה?

תואר שני בפסיכולוגיה מאפשר לכם לבחור את ההתמחות המעשית שתשליך, בדך כלל, גם על העיסוק העתידי שלכם בתחום. היום, הפסיכולוגיה נחלקת למגוון רחב של תתי תחומים כמו: פסיכולוגיה קלינית, רפואית, התפתחותית, חינוכית, תעסוקתית ושיקומית. נפרט מעט על כל אחת מההתמחויות הללו על מנת לסייע לכם לבחור את התחום המתאים ביותר עבורכם.

פסיכולוגיה קלינית

פעמים רבות אדם חש כאב פנימי בלתי מוסבר, בלבול או חוסר יכולת להתמודד עם קשיים במהלך חייו. בשלב הזה הוא פונה לעזרה מבחוץ של איש מקצוע המסוגל לסייע לראות את העולם בצורה ברורה יותר. מחלות נפש שונות שמתפתחות זוכות אף הם למענה על ידי פסיכולוג קליני מקצועי. לכן, אם אתם מעוניינים להשתלב בקליניקות קיימות או לפנות קליניקה עצמאית בעתיד – פסיכולוגיה קלינית היא הנתיב שלכם. חלק מההתמחות מתמקד גם בטיפול בילדים, שם ניתן ללמוד טכניקות טיפוליות שונות המותאמות במיוחד לגילאים צעירים כמו טיפול באמצעות משחק או עבודה טיפולית עם הורי הילד.

פסיכולוגיה רפואית

תחום נוסף בו אפשר להתמחות הוא פסיכולוגיה רפואית הכולל בתוכו את ההבנה של קשר גוף-נפש ומשתנים פסיכולוגיים הנלווים פעמים רבות להפרעות גופניות. לדוגמה: ניתן ללמוד כיצד לסייע נפשית לאדם נכה, לאחד שלקה בסרטן, לילדים שעברו תאונת דרכים ופתחו נכות זמנית או קבועה ואף בקשישים הסובלים משינויים פיזיולוגיים שגורמים להפרעה נפשית.

פסיכולוגיה התפתחותית

במסגרת הטיפול בילדים אפשר להתמחות גם בפסיכולוגיה התפתחותית. מסגרות שונות העוסקות בהתפתחות החל מגיל ינקות ועד לבגרות מעסיקות פסיכולוגים התפתחותיים הבוחנים את ההתפתחות הנפשית לצד הקוגניטיבית של הילד. ישראל עדיין מהווה מבחינה זו מדינת רווחה ואנו עדים פעמים רבות לשירותים פסיכולוגיים המוענקים לילדים כחלק מתהליך אבחון בבית הספר במסגרות כמו "המרכז לבריאות הנפש" וקופות החולים.

פסיכולוגיה חינוכית

ילדים רבים מאובחנים היום עם בעיות כמו: הפרעות קשב וריכוז, בעלי לקויות למידה או בעלי הפרעות חרדה (במיוחד בתקופה בה המצב הבטחוני מעורער בחלק מערי הארץ). ניתן להתמחות בתואר השני בפסיכולוגיה חינוכית, העוסקת במכלול החברתי-חינוכי-קהילתי-תרבותי בו הילד נמצא, תוך ניסיון לסייע בחיי היום יום או במקרים חריגים הנובעים ממצבי חירום מגוונים.

פסיכולוגיה תעסוקתית

תחום נוסף בו אפשר להתמחות כאשר לומדים תואר שני בפסיכולוגיה הוא פסיכולוגיה תעסוקתית. תחום זה עוסק בהשתלבותן של אוכלוסיות המוגדרות כאוכלוסיות בסיכון בשוק העבודה. לדוגמה: עובדים בעלי צרכים מיוחדים המעוניינים להשתלב בצורה מלאה בחברה למרות פיגור או בעיה נפשית או עובדים המגיעים מרקע של משפחה במצב סוציו-אקונומי מוחלש. במהלך התואר נלמדים האספקטים התאורטיים והמעשיים של עזרה לכל פרט בהתאם לסיטואציה האישית תוך בחינת חלופות אפשרויות המוצעות עבורו בקהילה.

פסיכולוגיה שיקומית

לאחר פציעה או תאונה, פעמים רבות אדם נפגע מבחינה נוירולוגית או עצבית. פגיעה זו יכולה להמשיך ולהשפיע על תפקודו של אותו פרט בחברה למשך תקופה קצובה או לאורך כל חייו. פסיכולוגיה שיקומית מעניקה כלים לסיוע לאותו אינדיבידואל לעבור את תהליך השיקום העומד לפניו ולהמשיך להשתלב בחברה, גם אם הוא נשאר עם נכות קבועה. גם תחום זה כולל אפשרות להתמקד בעיקר בטיפול בילדים שמסיבות שונות סובלים מליקויים נוירו-התפתחותיים או ממחלות נרכשות.

לסיכום, כאשר אתם לומדים את התואר הראשון בפסיכולוגיה אתם נחשפים למגוון התיאוריות ושיטות המחקר. התואר השני נועד להכינכם לתקופה שבה תפתחו עצמכם כמטפלים בפועל לפני ההתמחות המעשית בתחום. זה השלב שבו אתם יכולים לבחון חלופות שונות ולענות על שאלות כמו – "איזה פסיכולוג ארצה להיות בעתיד? היכן ארצה לעבוד? ולאיזו אוכלוסיה ארצה לעזור במהלך העבודה היומיומית?".