תכנית לימודים במכללה לאמנות

גם היום, בעידן בו אנחנו שומעים לא פעם על אמנים שמתקשים לפרנס את עצמם, בוודאי בישראל, לא מעט צעירים וצעירות בוחרים להירשם אל לימודי אומנות במכללות ייעודיות לשם כך. זה לא אמור להפתיע אותנו. הרי מאז ומעולם אומנות היתה אחד הגלגלים שהניע את העולם, אנחנו לא יכולים לתאר את חיינו בלי אומנויות מסוימות ואנחנו לא יכולים לדמיין עד כמה החיים שלנו, התרבות שלנו, היו עניים ללא יצירות אומנות וללא אמנים. 

צעירים וצעירות שנרשמים אל לימודים במסגרת מכללה לאמנות, עושים זאת בדרך כלל אחרי שהם מגלים בהם כישרון ויש להם עניין לפתח אותו, הם עושים זאת מתוך הבנה שזו הדרך העיקרית בעזרתה הם יכולים לפרוץ החוצה, אך מעבר לכך הם עושים זאת, כי הם מבינים שאומנות צריך ללמוד בצורה מסודרת בשביל להתפתח ולא מספיק רק ליצור מהלב. 

כל מכללה לאמנות כוללת תוכניות לימודים שונות, בין אם מדובר בתוכניות ספציפיות לתחום אומנות מסוים, ובין אם מדובר בתוכניות אומנות רב תחומית. התוכניות נכתבות על ידי מרצים, אשר מן הסתם מגיעים מהתחום, בין אם זה מהצד התיאורטי שלו ובין אם זה מהצד המעשי, מרצים שיש להם ניסיון בהוראה ויודעים מה הסטודנטים שלהם צריכים ללמוד בשביל לצאת עם תואר או תעודה בתחום האומנות. 

לפני שאנחנו נציג דוגמא לתכנית לימודים במסגרת מכללה לאמנות, צריך לומר שכל מועמד ומועמדת, צריכים לבחון היטב את התוכניות של המכללות השונות, להשוות ביניהן ולהחליט איזו מהן הכי מתאימה להן. יהיה נכון מצידם לעשות את זה גם על פי תחום האמנות אותו הם רוצים ללמוד וגם על פי סוג ואופי המכללה, סוג ואופי הלימודים שהיא מציעה לסטודנטים שלה. 

מה כוללת תוכנית לימודים באמנות

כמו שהמרצים מגיעים עם ידע תיאורטי ומעשי, כך גם הסטודנטים אמורים לקבל במכללה את הידע התיאורטי הנדרש וכן את הידע המעשי. לכן, תוכנית לימודים באמנות תכלול בין היתר, קורסים שעוסקים בהיסטוריה ובהתפתחות התחום מצד אחד, ומצד שני, היא תכשיר את הסטודנטים לעסוק באותה אומנות באופן מעשי. 

בין היתר זה יכלול היכרות עם חומרים, היכרות עם סטודיו לעבודה, היכרות עם טכניקות ושיטות לימוד מתקדמות, המקום יספק מרחב עבודה שיאפשר לסטודנטים ליצור, סדנאות שונות בהן הם יצטרכו לבצע עבודות שונות, מעבדות מקצועיות ועוד. במהלך הלימודים, כל סטודנט יצטרך לעמוד במבחנים, להציג עבודות ועוד. 

צריך לומר, בדרך כלל הלימודים, בוודאי במכללות איכותיות, נערכים בכיתות קטנות ומצומצמות, מתוך כוונה לספק לסטודנטים חוויית לימודים אינטימית וטובה, המכללה גם תספק את כל החומרים והכלים הנדרשים בשביל לבצע את העבודה כנדרש. 

תוכנית לימודים יכולה להשתנות, במובן הזה שייכנסו שיעורים חדשים, תחומים חדשים, אך סביר להניח שהבסיס יישאר אותו דבר, שכן זה הבסיס לאומנות באופן כללי.